Проблема незаконного видобутку бурштину на Міжнародній науковій конференції

22.10.2019 15:49

Питання відновлення лісових ділянок, ушкоджених внаслідок незаконного видобутку бурштину, стало однією з дискусійних тем на Міжнародній науково-практичній конференції «Відновлення, охорона й збереження рослинного світу лісів України в умовах техногенного навантаження та змін клімату», у роботі якої взяв участь представник Рівненщини, головний лісничий ДП «Клесівське лісове господарство» Олег Овчинніков.

-         Лісове господарство України зазнало значних екологічних і фінансових втрат через незаконний видобуток бурштину, що становить серйозну соціальну проблему для тих регіонів, де є поклади сонячного каменю, - наголосив голова Товариства лісівників України Юрій Марчук.

Цю думку підтримали науковці та лісівники-практики, які взяли участь у конференції та поділилися власними напрацюваннями у цій проблематиці.

Проблема незаконного видобутку бурштину і, як наслідок порушення земель лісового фонду, нині найбільш актуальна для Волинської, Житомирської та Рівненської областей, лісівники з яких розповіли на конференції про свої методи боротьби з незаконними бурштинокопачами та досвід рекультивації пошкоджених земель.

Головний лісничий ДП «Клесівське лісове господарство » Олег Овчинніков поділився досвідом підприємства щодо спроб відновлення пошкоджених ділянок власними силами. Зокрема висаджені саджанці сосни показали непогану приживлюваність на кислотних ґрунтах. На жаль, ті ділянки були повторно знищені незаконними старателями, зазначив Олег Овчинніков.

Очевидно, що ця проблема потребує ретельного підходу і вивчення, а запропоновані напрацюваннях щодо відновлення лісових ділянок, ушкоджених внаслідок незаконного видобутку бурштину, повинні поєднувати наукові розробки з практичним досвідом працівників лісового господарства.

-         На жаль, глибоких наукових досліджень проблеми рекультивації поки немає. І на цій конференції тема чи не вперше за останній роки винесена на системне обговорення, - наголосив Юрій Марчук.

За результатами роботи Міжнародної конференції прийнято рішення, відповідно до яких визначено, що видобуток бурштину на Поліссі через його поверхневе залягання ведеться нелегально, кустарним способом з максимальною шкодою для природних екосистем; Враховуючи, що Україна займає друге місце у світі за запасами бурштину, як за його кількістю, так і якістю, врегулювання законного добутку бурштину є нагальним, в той же час потрібно враховувати:

- посилення кримінальної відповідальності за незаконний видобуток та скупку бурштину;

- необхідність організації ринку бурштину та створення бурштинової біржі, що допоможе визначити об’єктивну ціну та його реалізацію виключно на ринкових умовах;

- зацікавленість, в тому числі економічну і соціальну, місцевих громад у легалізації видобутку бурштину;

- прозорий порядок реалізації ліцензій на видобуток бурштину за обов’язкової рекультивації земель.

Значні площі порушених земель, які потребують рекультивації в трьох поліських областях складають більше 5,5 тис. га. Для відновлення лісів на цих територіях потрібно:

- визначитись з категоріями земель і перевести їх з лісових до не лісових; провести комплексну оцінку їх екосистемних послуг;

- провести комплексний аналіз ґрунтів;

- провести аналіз втрат рослинного різноманіття; наявність видів рослин і тварин, занесених до Червоної книги України (2004), рослинних угрупувань, занесених до Зеленої книги України (2009), цінних біотопів;

- акцентувати увагу важливості аборигенних трав’янистих рослин як компоненту лісового фітоценозу у відновленні лісів;

- визначити території для проведення лісомеліоративних робіт, особливо де видобування проведено гідромеханічним методом;

- визначити території де потрібно провести рекультивацію з покращенням ґрунтів, що потребуватиме значних фінансових витрат;

- визначити ділянки, де можливо сприяти природньому поновленню лісів, а де є необхідність виключно штучного тривалого створення лісів;

- врахувати витрати на рекультивацію при формуванні пропозицій і реалізації дозволів на видобуток бурштину;

- врахувати, що постанова КМУ від 30.11.2016 р. №1063 є виключно наміром і не забезпечила ні законності видобутку, ні рекультивації земель.

Рішення направлені в робочу групу Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування для врахування в підготовці законодавчих актів.